A WHO adatai alapján az epilepszia világszerte a leggyakoribb krónikus, komoly agyi megbetegedés, amelyet hirtelen fellépő és ismétlődő rohamok jellemeznek. Bár a rohamok antiepilektikumokkal kordában tarthatók, a páciensek 30-40 százaléka nem reagál a kezelésre. Számos kutatás utal viszont arra, hogy az embrionális és magzati őssejtekből képzett neuronok terápiás hatással rendelkeznek az epilepszia kezelésében. Ugyanakkor e sejtek hozzáférhetősége etikai korlátokba ütközik, vagy nagyon nehezen hozzáférhető. A mesenchymalis őssejtek azonban egy új és ígéretes eljárást tesznek lehetővé, különösen az epilepszia azon típusainál, ahol a helyi keringés, vagy az agy egy bizonyos területén található specifikus neuronok érintettek.
Egy tanulmányban kínai kutatók genetikailag módosított mesenchymalis őssejteket használtak epileptikus aktivitást mutató patkánymodellben, és azt találták, hogy e sejtek infúziója elősegíti az állatok funkcionális felépülését a graftolódott és speciális neuronokká alakult sejtek által, amelyek így biológiai alapanyagként szolgálhatnak az epilepszia kezelésében.
Forrás: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014488612000052
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006899313009852
2 hozzászólás
Mátyás Andrea
Tisztelt Cím,
az alábbi írással kapcsolatban szeretnék konzultálni egy Önöknél lévő releváns szakemberrel – Az epilepszia lehetséges kezelése őssejtekkel – című cikkel kapcsolatban.
Köszönettel várom visszajelzésüket
Mátyás Andrea
Krisztina Broderne Geller
Kedves Andrea!
Milyen jellegű kérdései lennének? Szakértő kollégáink Pozsonyban és Romániában érhetőek el. Mi tolmácsolni tudjuk nekik kérdéseit. Várjuk szíves válaszát.
Üdvözlettel
Cord Blood Center