Több mint 950 klinikai vizsgálat igazolja a köldökzsinórvér és köldökzsinór szövet felhasználását világszerte, számos különböző betegség esetében, mint például:
1. Hematológiai rosszindulatú daganatok (leukémiák, limfómák, mielodiszpláziás szindróma)
2. Nem rosszindulatú vérképzőszervi betegségek (vérszegénység)
3. Onkológiai megbetegedések:
- Gyomorrák
- Vesesejtes karcinóma
- Nyelőcsőrák
- Petefészekrák
- Vastagbélrák
4. Neurológiai rendellenességek:
- Autizmus
- Agyi bénulás,
hipoxiás-ischaemiás encephalopathia - Stroke, traumás agysérülés
- Alzheimer-kór
- Parkinson-kór
- Gerincvelő-sérülés
5. Autoimmun betegségek:
- Graft-versus-Host betegség (GvHD)
- Lupus
- Amiotrófiás laterálszklerózis (ALS)
- Sclerosis multiplex (MS)
- Bechterew-kór
- Reumás ízületi gyulladás
- Szisztémás szklerózis (szkleroderma)
- Crohn-betegség
- Fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa)
- Akut szívinfarktus (szívroham)
- Kardiomiopátia
- Szívelégtelenség
- Hipopláziás bal szívfél szindróma
- Perifériás artériás betegség (PAD)
- Kritikus végtagi ischaemia (CLI)
- 1-es típusú cukorbetegség
- 2-es típusú cukorbetegség
- Diabéteszes nefropátia
- Diabéteszes lábszárfekély
- Öröklődő ataxia
- Epidermolysis Bullosa
- Duchenne-féle izomdystrophia
- Gerincvelői izomsorvadás
- Porc sérülés
- Oszteoartritisz
- Szájpadhasadék
- Gerincferdülés
- Korai petefészek-elégtelenség
- Méhszáj hegek
- Bronchopulmonális diszplázia (BPD)
- Asztma
- Pneumoconiosis
- Tüdőszarkoidózis
- Tüdőfibrózis
- COVID-19-hez kapcsolódó tüdőgyulladás
- Alopecia Areata (foltos hajhullás)
- Ekcéma (atópiás bőrgyulladás)
- Psoriasis (pikkelysömör)
- Keloid (hegek)
- Sebek (gyógyulás)
- Májcirrózis (májzsugorodás)
- Májfibrózis
- Primer szklerotizáló cholangitis (PSC)
- Veseelégtelenség
- Fogideggyuladás
- Hallásvesztés (szerzett szenzorineurális)
- Szemészeti betegségek
- HIV
- Erekciós zavarok
Újszülöttek szöveteiből nyert őssejtek felhasználása a klinikai vizsgálatokban
Annak érdekében, hogy az új terápiák hatékonyságát és biztonságosságát igazolják, világszerte monitorozott klinikai vizsgálatokat folytatnak, amelyeket – teljes időtartamuk alatt – szigorú szabályoknak és ellenőrzéseknek vetnek alá. A klinikai vizsgálatoknak köszönhetően új terápiás lehetőségek nyílnak. A 2004-ben megjelent korai tanulmányok a köldökzsinórvérből nyert őssejteket használják fel a neurológiai kórképekben, amelyek által beigazolódott azok biztonságossága és az alkalmazás megvalósíthatósága. Jelenleg a világon – különösen az USA-ban, Koreában, Kínában és Indiában – több mint 600 klinikai köldökzsinórvér-vizsgálat folyik. Ezek a következő kórképekre összpontosítanak:
- hematológiai megbetegedések (például kiterjesztett sejtek a köldökzsinórvérből, a graft versus host betegség alacsonyabb előfordulási gyakorisága, súlyos aplasztikus anemia, limfómák és különféle ráktípusok);
- gyermekek veleszületett rendellenessége (anyagcsere-eredetű és immunrendszeri);
- neurológiai (a koraszülött babáknál, az általános fejlődési lemaradásokkal és hypoxiás-ischaemiás encephalopathiával kezelt gyermekeknél, agykárosodással szerzett agyi bénulás esetén, agykárosodás időre született gyermekeknél, sztrók, autizmus-spektrumzavar és mások);
- onkológiai betegségek;
- kardiológiai érintettség (hipopláziás balszívfél-szindróma);
- szerzett hallásvesztés, égések.
A köldökzsinórvér különösen hemopoetikus (vérképző) és mesenchymalis őssejtekben gazdag. Az intravénás beadást követően a sérült szövetben képződött gyulladáscsökkentő faktorok vonzásával a sérülés helyére jutnak. Ott aztán képesek a sérült idegszövet regenerációjára, főképpen két tulajdonságuknak köszönhetően: a differenciációnak és az immunmodulációnak.
Míg több jelenlévő betegség, mint például a hypoxiás-ischaemiás agykárosodás, vagy mint az agyi bénulás, a hypoxiás-ischaemiás encephalopathia, és autizmus esetén a differenciálódó képesség lehetőséget teremt a sérült szövet cseréjére, az immunmodulátoros képesség a gyulladásos folyamatok csökkentésére, valamint megjelenik az agyban a regeneráció is.
A köldökzsinór szövet nagy mennyiségben tartalmaz mesenchymalis őssejteket, amelyek képesek a testben befolyásolni az immunfolyamatokat és megváltoztatni a különböző típusú specializált sejteket, és különösen fontosak a szöveti regenerációban. Az ilyen sejtekkel zajló klinikai vizsgálatok a vérképző őssejtekkel történő transzplantáció után mint támogató terápiák foglalnak helyet, amelyek a graft versus host betegség megelőzésében és a test sejtjeinek jobb és gyorsabb befogadásában jelzik fontosságukat. Több vizsgálat zajlik a krónikus gyulladásos megbetegedésekben és az autoimmun betegségekben: az immunmodulációban, továbbá a sérült szövet regenerációjában is (máj, hasnyálmirigy, bőr, csont, porc és a többi).
A placentaszövet (méhlepényszövet) a mesenchymalis őssejteknek és az ún. endoteliális progenitoroknak – amelyek az új véredénysejtek képzését segítik elő – a fő forrása. Az előny, amely a méhlepény sejtjeiből ered, a sejtek immunológiai naivitásából származik, amelyet a fogadó (recipiens) szervezete sokkal jobban tolerál. Az oldal, amely a világszerte zajló klinikai tanulmányokról ad áttekintést, az immunmodulációról is publikál tanulmányokat, ami ezeknek a sejteknek a fontosságát vizsgálja krónikus gyulladásos megbetegedésekben, például Crohn-betegségben és spondylitis ankylopoeticaban, csakúgy, mint sérült szöveti regenerációban, mint amilyen az idiopátiás tüdőfibrózis, ischaemiás sztrók, vérzéses cisztitisz, tüdőszarkoidózis és anyagcsere-megbetegedések.
A frissített, folyamatban lévő klinikai vizsgálatok a www.clinicaltrials.gov oldalon tekinthetők át.
köldökzsinórvér