A köldökzsinór összeköti a babát a méhlepénnyel (placenta) és az anyával. A köldökzsinóron 3 véna halad át, amelyeket a Wharton-kocsonya – áttetsző kocsonyás masszába – veszi körül. Ezek az erek oxigéndús vérrel látják el a magzatot a tápanyagokban gazdag méhlepényből.
A köldökzsinór sejtjei nagy terápiás és biotechnológiai potenciállal rendelkeznek – helyettesítik a sérült vagy nem működő sejteket.
A köldökzsinór szövet gazdag forrása a mezenchymális őssejteknek, melyek a szövetek skálájának sejtjeivé differenciálódhatnak, mint például csontok, porc, inak, izmok, idegek vagy máj szövetei. Megtalálhatók a köldökzsinórvérben is, bár lényegesen kisebb mennyiségben, mint a köldökzsinór szövetben, valamint a placenta szövetében.
A mezenchymális őssejtek valószínűleg a legígéretesebb sejttípusok a sejtterápiában, a sérült szervek regeneratív kezelésében és a különféle betegségek kezelésében.
A kutatások eredményei azt mutatták, hogy immunszupresszív és immunmoduláló képességeik felhasználhatók krónikus gyulladásos és autoimmun folyamatok kezelésében.
Miért válassza a köldökzsinór szövet levételét?
- nagyszámú mesenchymális őssejtet tartalmaz, amelyeket a regeneratív orvoslás és a szövettechnika területén végzett klinikai vizsgálatokban használnak,
- a köldökzsinór szövet sejtjeit alkalmazzák klinikai vizsgálatokban neurológiai, reumatikus, autoimmun és más betegségek, például Alzheimer- és Parkinson-kór, autizmus, osteoarthritis, pikkelysömör és lupus vagy stroke kezelésére,
- a köldökzsinórvér levételével együtt az őssejtek szélesebb körét tárolja gyermeke számára különböző terápiás célokra,
- több krio csőben kerül tárolásra, lehetővé téve ezzel a többszöri felhasználást.
Jelenleg több mint 200 klinikai vizsgálatot regisztráltak, amelyek igazolják a köldökzsinór szövet neurológiai, autoimmun és egyéb betegségek kezelésében való alkalmazásának lehetőségét.